تسمه وی شکل

 • فهرست مطالب

  ویژگی های تسمه وی شکل و تسمه شیاری

  تسمه ها در انواع مختلفی تولید و عرضه می گردند. هر یک از این محصولات، مشخصه های مخصوص به خود را داشته و در موارد خاصی به کار گرفته می شوند. تسمه وی شکل یا وی بلت یکی از پرکاربردترین نوع تسمه ها محسوب می‌شود که در انواع خودرو و صنایع سبک و سنگین کارایی خوبی را از خود به نمایش گذاشته است. چنانچه به برش مقطعی این تسمه نگاهی بیندازید، آن را به شکل ذوزنقه خواهید دید. تسمه وی شکل در دو دسته کلی روکش دار و دنده ای طبقه بندی می شود. از مزایای این نوع تسمه می توان به مقاومت، استحکام و طول عمر بالا، استقامت در برابر کشش و تغییر طول و کارایی بالای آن در برابر حرارت، الکتریسیته ساکن، روغن اشاره کرد. چسبندگی بالای تسمه وی بلت در زمان قرار گرفتن بر روی سطح پولی ها، آن را قابل اعتماد ساخته است.

  در میان تسمه های موجود در صنایع، به تسمه ای بر می خوریم که از انعطاف بالای تسمه های تخت و عملکرد بی نظیر تسمه های VBELT به خوبی بهره برده است. این تسمه، تسمه شیاری است. نخ منجید و ترکیبات لاستیکی که در تولید این تسمه ها به کار گرفته شده است، به آنها مقاومت و استحکام بی‌نظیری بخشیده است. تسمه های شیاردار در انواع مختلفی در دسترس قرار دارند. هر کدام از این تسمه های شیاری بخشی از نیاز صنایع را تامین می کنند.

  تسمه شیاری با داشتن ویژگی های خاص، به صورت تخصصی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تسمه‌ها قابلیت حمل بارهای سنگین را داشته و بدون ایجاد ضربه و صدا امکان حرکت مواد و اشیاء را با سرعت یکنواخت فراهم می‌آورند. علاوه بر آن، سرعت این شیار ها نیز قابل تنظیم می‌باشد. این تسمه در برابر روغن، حرارت و الکتریسیته ساکن نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.تسمه وی بلت

  تفاوت تسمه وی شکل و شیاری در ظاهر

  با توضیح مختصری که در مورد تسمه پروانه و تسمه های شیاردار داده شد، مقایسه این دو محصول ساده تر می شود. از نظر شکل ظاهر و در برش سطح مقطعی این تسمه، کلیه تسمه های پروانه، به جز تسمه وی بلت چند خطی، معمولا از یک ذوزنقه و در برخی از تسمه ها از یک شش گوش تشکیل شده اند.

  در سطح مقطع تسمه های شیاری همانطور که از شکل ظاهر این تسمه ها نیز پیداست، چند ذوزنقه دیده می شود. این ذوزنقه ها در این نوع تسمه ها ، در ارتفاع، فاصله بین دنده ها و میزان زاویه دنده ها متفاوت هستند. زاویه دنده ها و گامی که هر یک از این تسمه ها دارند، میزان چسبندگی و مقاومت آن ها را تعیین خواهد کرد.

  تفاوت تسمه های وی بلت و تسمه های شیاردار در کارایی

  شکل ظاهری و مشخصه تسمه وی شکل و تسمه شیاری، کارایی این دو نوع محصول را متفاوت ساخته است. از مشخصه های ویژه و منحصر به فرد تسمه شیاردار می توان به مقاومت و استحکام بسیار بالای آن اشاره کرد. همین امر سبب شده است که این تسمه در صنایع مختلفی کاربرد داشته باشد. از طرف دیگر این نوع تسمه در برابر فشار زیاد و ضربه های شدید و ناگهانی نیز مقاومت بسیار خوبی را از خود به نمایش می گذارد. به همین دلیل جای پای تسمه شیاردار در صنایع سنگ، کاشی، آسانسور سازی و در ماشین آلات سنگین کشاورزی باز شده است.

  در این نوع تسمه ها امکان تنظیم سرعت وجود دارد.  به همین دلیل از این نوع تسمه در دستگاه ها و ماشین آلات دنده ای که در حین حرکت با تغییر ناگهانی سرعت مواجه می شوند، استفاده می گردد. تسمه های وی شکل به دلیل داشتن مشخصه های متفاوت نسبت به تسمه های شیاری، در موارد متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند.

  کاربرد تسمه وی شکل کلی بوده و تخصصی نمی باشد. قیمت مقرون به صرفه و دسترسی ساده به این تسمه ها، کارایی آن ها را در صنایع مختلفی افزایش داده است. در انواع خودرو و ماشین آلات صنعتی و کشاورزی سرعت بالا از تسمه وی بلت برای انتقال نیرو محرکه موتور به بخش های دیگر استفاده می شود.

  تفاوت تسمه وی بلت و شیاری از نظر استاندارد سایز بندی

  تسمه وی بلت بر اساس سطح مقطعی که دارا هستند با حروف A, B, C, M و … سایزبندی می شود. برخی از این تسمه ها که دارای شکل و سایز خاصی هستند با استاندارد SP  نمایش داده شده و سایز آنها با  A, B, C و … به نمایش گذاشته می شود. به عنوان مثال، تسمه وی بلت روکش دار ساده A دارای عرض 12.5 میلی متر، B دارای عرض 17 میلی متر، C دارای 22 میلی متر عرض و … می باشند. همچنین تسمه های وی شکل اسپشیال (مخصوص) روکش دار با استانداردهای SPZ/3V، SP، SPB/5V، SPC و 8V سایز بندی می شوند.

  در تسمه های شیاردار سایز بندی بر مبنای عمق یا ضخامت، زاویه دندانه و فاصله  بین شیار ها یا گام تسمه در سطح مقطع انجام می گیرد. بر همین اساس، تسمه PH(E) دارای 2.6 میلیمتر ضخامت، 1.6 میلیمتر گام و زاویه دندانه 40 درجه می باشد. همچنین تسمه PJ از 3.5 میلیمتر ضخامت، 2.34 میلیمتر گام و زاویه دندانه 40 درجه برخوردار است.

  تسمه PK از عمق 4.6 میلیمتر، گام 3.56 میلیمتر و دندانه هایی با زاویه 40 درجه تشکیل شده است. تسمه PL 6.6 میلیمتر ضخامت، 4.7 میلیمتر گام و 40 درجه زاویه دندانه دارد. تسمه های PM از نوع شیاری دارای ضخامت 12.8 میلیمتر، 94 میلیمتر گام و 40 درجه زاویه دندانه بوده و تسمه PTB2 از ضخامت 2.2 میلیمتر، گام 2 میلیمتر و زاویه عاج 60 درجه برخوردار می باشد.

  مقالات مرتبط : تفاوت تسمه a و b

  سخن پایانی

  در این مقاله در مورد تفاوت بین مشخصه ها و ویژگی هایی که تسمه وی شکل و تسمه شیاری دارند، توضیحاتی داده شد. انتخاب تسمه مناسب برای هر پولی در عملکرد بهتر آن و افزایش طول عمر تسمه، موتور و اجزای مرتبط با آن نقش اساسی دارد. لذا بهتر است پیش از تهیه تسمه مورد نظر خود، در مورد هر یک از آنها اطلاعات کافی به دست آورده یا از تجربه تکنسین های با تجربه برای انتخاب محصول مناسب استفاده نمایید. بدین ترتیب خرید لذت بخش و موفق تری برای شما رقم خواهد خورد.

   

  تسمه آنلاین ، اولین و بزرگترین تسمه فروشی آنلاین کشور در خدمت شماست

  تسمه شیاری

  امتیاز شما به این پست

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *