نوار نقاله

 • فهرست مطالب

  نوار نقاله | انواع نوار نقاله | معرفی نوار نقاله

  نوار نقاله در صنایع و کارخانجات هوشمند و مدرنیزه امروزی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. با پیشرفت فناوری و ظهور دستگاه های مدرن صنعتی، حضور نیروی انسانی در صنایع بسیار کمرنگ تر شده است. اغلب اقدامات در خط لوله تولید به دست ربات ها یا دیگر دستگاه های اتوماتیک صورت می پذیرد. نیروهای انسانی اغلب در بخش های کنترل کیفی و بررسی سلامت محصول حضور فعال دارند. وظیفه جابجایی و انتقال مواد اولیه یا محصولات تولید شده در صنایع، بر عهده انواع نوار نقاله می باشد. بر اساس نیازهای موجود، این نوارها در انواع مختلفی تولید شده و شکل های متنوعی به خود گرفته اند.

  آنچه اهمیت دارد، انتخاب صحیح و اصولی تسمه نقاله و راه‌اندازی یک سیستم بی عیب و نقص کانوایر برای یک کارخانه یا کارگاه تولیدی می‌باشد. بر همین اساس فاکتورهای متعددی مد نظر قرار داده می شوند تا انتخاب نقاله با دقت و آگاهی بیشتری صورت پذیرد.

  معیار های تاثیرگذار در انتخاب نوار مناسب

  در زمان انتخاب تسمه نقاله، المان های مختلفی مورد بررسی قرار داده میشوند. با دقت به کلیه این موارد، یک سیستم کانوایر با عملکرد بسیار بالا راه اندازی خواهد شد. برای انتخاب نقاله و پیش از راه اندازی سیستم کانوایر در یک کارخانه، باید زمان کافی صرف شود. در این صورت، از هدر رفتن سرمایه و بروز خسارت هایی که در اثر استفاده از لوازم و تجهیزات اشتباه به صاحب پروژه وارد می شود، تا حد زیادی پیشگیری خواهد شد.

  تسمه نقاله ها در انواع مختلف نقاله PVC و PU، گریپ ،نوار لاستیکی ، نقاله برزنتی، نقاله مدولار یا پلاستیکی و پارچه ای تولید و عرضه می گردند. هر یک از این محصولات، مشخصه ها و کارایی مخصوص به خود را دارند. هر یک از این تسمه ها نیز در انواع مختلفی موجود هستند.

  تسمه نقاله لاستیکی

  مقالات مرتبط : نوار نقاله مقاوم در برابر مواد شیمیایی

  مشخصه های محصول

  در انتخاب نقاله توجه به ویژگی ها و مشخصه های محصول در وهله اول دارای اهمیت می باشد.

  • نوع محصول: نوار نقاله ای که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت از دیگر صنایع می باشد. در این صنایع، نوار ارتباط مستقیمی که با مواد غذایی دارد. لذا باید از استانداردها و اصول بهداشتی لازم برخوردار باشد. نقاله PVC برای صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی بهترین گزینه است. در کارخانجات تولید و بسته بندی کیک، شکلات، گوشت و مرغ، کارخانه های تولید مواد آرایشی و بهداشتی و همچنین کارخانجات شستشوی میوه و سبزیجات تسمه PVC یا PU مورد استفاده قرار می گیرند.
  • سایز، ابعاد و وزن محصول: ابعاد و وزن محصولی که قرار است بر روی نقاله قرار گیرد در انتخاب نوع نوار، عرض آن، جنس و اندازه غلتک ها و ریل های راهنما تاثیرگذار خواهد بود. برخی از محصولات به دلیل داشتن وزن بالا با نقاله لاستیکی قابل جابجا شدن هستند. به عنوان مثال برای جابجایی سنگ و شن در معادن از نوار نقاله های مستحکم و غلتک های قوی استفاده می شود. کانوایرهای زنجیری معمولا در کارخانه های سیمان، فولاد، سنگ و پروژه های راه و ساختمان سازی استفاده می شوند.
  • نرخ جابجایی محصولات: در تعیین نوع سیستم کانوایر و مدل تسمه نقاله، سرعت جابجایی محصولات نیز مد نظر قرار داده می شود. این سرعت بر اساس ابعاد و تعداد یا نرخ محصولی که در دقیقه جابجا می شود مشخص خواهد شد.

  اهمیت وجود حفاظ در تسمه

  در جابجایی و حمل میوه ها و مواد غذایی که امکان ریزش آنها در طول مسیر نقاله وجود دارد، از نوارهای لبه دار استفاده می شود. در کناره این نوارها، لبه هایی تعبیه شده که از ریزش مواد یا محصولات پیشگیری خواهد کرد.

  شرایط محیطی کارخانه یا کارگاه

  شرایط محیطی و موادی که نقاله با آنها در ارتباط می باشد، در انتخاب جنس بدنه و نوع آن کمک کننده خواهد بود. در کارگاه هایی که برای شستشوی میوه، سبزیجات یا دیگر محصولات از سیستم کانوایر استفاده می شود، تسمه مدولار سوراخ دار و مقاوم در برابر رطوبت و فشار آب، کارایی دارد. سوراخ های موجود در این نوار ها، سبب خروج آب اضافه از سطح تسمه نقاله خواهد شد.

  در شستشوی برخی از محصولات، از مواد شیمیایی استفاده می شود. نوار های نقاله ای که در معرض حرارت، مواد شیمیایی یا اسیدی قرار دارند، می بایست از مواد اولیه مقاوم در برابر این مواد تولید شده باشند. تسمه PU یا پی وی سی معمولا از بدنه غیر قابل نفوذ و بهداشتی تشکیل شده و در برابر سایش، رطوبت، اسید ها و بازها مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. این نوع نوارها در مواجهه با سیالاتی چون روغن ها و انواع اسید، بدون تغییر باقی می مانند. خاصیت ضد استاتیک این نوع نوار، دامنه کاربرد آن ها را در صنایع گوناگون وسعت بخشیده است. 

  میزان شیب یا زاویه مورد نیاز

  در برخی از کارخانه ها، محصولات یا بسته بندی ها برای انتقال به بخش های دیگر، از سطح زمین فاصله می گیرند. در زمان خرید نوار کانوایر برای کارخانه ای با این شرایط، صاف و تخت نبودن سطح نوارها مهم و حیاتی است. نقاله های تخت برای سطوح شیب دار مناسب نیستند. در اینگونه موارد، تسمه های نقاله اسپیرال بهترین گزینه برای انتخاب می باشند چرا که در این تسمه ها زاویه شیب و میزان چرخش سطح قابل تنظیم بوده و دست صنعتگران در پیاده سازی باز می باشد. در کارگاه ها یا کارخانجاتی که محصولات از سطح زمین ارتفاع و شیب پیدا می کنند، معمولا از نقاله های لبه دار برای جلوگیری از سقوط اشیاء استفاده می شود.

  تسمه نقاله

  ساختار و اجزای نوار کانوایر

  از مهمترین اجزایی که در عملکرد تسمه نقاله نقش دارند، می‌توان به بدنه، رولرها، موتور و سیستم کنترل اشاره کرد که در ادامه در مورد هرکدام توضیح داده شده.

  1. بدنه (محفظه) نوار نقاله:
   • بدنه یا محفظه نوار به عنوان بستر حمل و نقل بار استفاده می‌شود.
   • مواد ساخته‌شده از فولاد، پلاستیک یا آلومینیوم معمولاً در ساخت این بدنه‌ها به کار می‌روند.
  2. رولرها:
   • رولرها نقش اساسی در حمل و نقل بارها دارند.
   • این اجزا برای حمایت از نوار و تسهیل در حرکت آن روی مسیر استفاده می‌شوند.
   • رولرها ممکن است از جنس فولاد، پلاستیک یا مواد دیگر ساخته شوند.
  3. موتورها:
   • موتورها یا سیستم‌های حرکتی به نوار قدرت می‌دهند.
   • این موتورها معمولاً از انواع مختلفی از جمله الکتریکی، هیدرولیکی یا پنوماتیکی می‌توانند باشند.
   • آنها می‌توانند در نقاط مختلف مسیر نوار نصب شوند تا حرکت را کنترل کنند.
  4. سیستم‌های کنترلی:
   • این سیستم‌ها برای کنترل سرعت، جهت و توقف نوار استفاده می‌شوند.
   • سیستم کنترل در یک نوار شامل سنسورها، کنترلرها، واحدهای PLC (کنترلرهای منطقی برنامه‌پذیر) و دیگر تجهیزات کنترلی است.

   

  مقالات مرتبط : قیمت نوار نقاله عرض 80

   

  توری نسوز صنعتی

  انواع نوار نقاله

  تسمه نقاله یا کانوایرها به شکل‌ها و انواع مختلفی طراحی شده‌اند که هرکدام برای نیازها و شرایط خاصی قابل استفاده هستند. در زیر به برخی از انواع رایج نقاله اشاره شده است:

  • تسمه نقاله لاستیکی

   نقاله لاستیکی که در دو نوع ساده و آج دار در ضخامت های 2 تا 25 میل و عرض های مختلف که عرض 60 ،80 و 100 از پرکاربردترین عرض ها میباشد و در برند های ایرانی زرین و سهند ، چین و ترک میباشد و برای حمل مواد غیر بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد.

  • تسمه گریپ

  تسمه گریپ برای حمل مواد بهداشتی و غیر بهداشتی کاربرد دارد که روی تسمه، حالت لانه زنبوری یا آجدار و زیره نوار، پلی استر، برزنتی یا لاستیکی میباشد و در 2 نوع گریپ پشت پلی استر سبز رنگ و گریپ پشت برزنتی و لاستیکی مشکی رنگ موجود میباشد و ضخامت این نوع تسمه نقاله 5 ، 6 ، 8 ، 10 و 15 میل میباشد. 

  • تسمه PVC

  تسمه پی وی سی برای حمل مواد غذایی و بهداشتی در ضخامت های 1 تا 6 میل و رنگ های سفید، سبز ، آبی و مشکی موجود میباشد.

  • تسمه PU

  نوار نقاله PU برای حمل مواد غذایی و بهداشتی شامل شیرینی جات و نان که به سطح نوار نچسبد کاربرد دارد. این نوع نوار برای دمایی منفی هم مورد استفاده قرار میگیرد و در ضخامت های 7 و 8 دهم میل ، 1 تا 5 میل موجود میباشد.

  • تسمه برزنتی

  تسمه کانوایر برزنتی برای حمل مواد غذایی خرد مورد استفاده قرار میگیرد و در ابعاد مختلف موجود میباشد 

  • تسمه مدولار

  تسمه مدولار یا کانوایر پلاستیکی برای حمل مواد غذایی و بهداشتی میباشد که این نوار کانوایر قابلیت شست وشوی مواد را هم دارد.

  • توری نسوز صنعتی 

  این نوع نوار برای حمل مواد بهداشتی و غذایی ای مورد استفاده قرار میگیرد که در معرض حرارت باشند مانند پخت کیک و کلوچه ، پخت پیتزا و …

  هر کدام از انواع تسمه های کانوایر ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند و بسته به نیازهای شما می‌توانید مناسب‌ترین نوع را انتخاب کنید. با همکاری با مشاوران و متخصصان تسمه آنلاین، شما می‌توانید نیازهای خود را بررسی کنید و بهترین نوار برای شرایط خاص خود را شناسایی کنید. این تحلیل شامل بررسی مشخصات فنی، محیط کاری، نوع بار، نرخ حمل و نقل، و دیگر عوامل مهم مرتبط با پروژه شما می‌شود.

  سخن آخر

  در این مقاله سعی بر آن شد که به بررسی معیارهایی بپردازیم که در انتخاب نوار نقاله مهم هستند. توجه به این المان ها و در نظر گرفتن تمامی این موارد پیش از راه اندازی سیستم کانوایر، تا حد زیادی از بروز اشتباهات و خسارات احتمالی پیشگیری خواهد کرد. در زمان انتخاب نوار های کانوایر با گزینه های متعدد و متنوعی مواجه خواهید شد. هر یک از این محصولات کارایی خاص خود را داشته و برای وظایف مشخصی طراحی و تولید شده اند. پس با کسب آگاهی بیشتر در مورد محیط کارخانه یا کارگاه خود، محصولات تولیدی و ویژگی های آنها، دامنه انتخاب خود را محدود تر کرده و خرید آگاهانه تری را تجربه خواهید کرد.

  تسمه برزنتی

   

  امتیاز شما به این پست

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  2 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *